“Müzede Sahne Fonda İstanbul” Sakıp Sabancı Müzesinde gerçekleşti.

“Müzede Sahne, Fonda İstanbul”

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), 9-13 Ağustos 2017’de Sabancı Vakfı’nın değerli desteğiyle “Müzede Sahne, Fonda İstanbul” başlıklı kapsamlı bir gösteri sanatları etkinliğine ev sahipliği yaptı.Kuruluşundan bu yana ziyaretçilerine çok yönlü bir kültür yaşamı sunma amaçlı çalışmalar yürüten SSM, etkinlik kapsamında tiyatro, performans ve çağdaş dansın nitelikli örnekleri Boğaz manzarasıyla buluştu.

Sanat yönetmenliğini Emre Koyuncuoğlu’nun üstlendiği “Müzede Sahne, Fonda İstanbul”, yaz döneminde gösteri sanatları alanındaki etkinliklerin azaldığı şehre eşsiz bir zenginlik sundu; SSM’nin yoğun bir bitki çeşitliliği içeren, Boğaz manzaralı bahçesi tiyatro, performans ve çağdaş dans gösterileri için bir sahneye dönüştü.

Seyircisiyle güçlü bağlar kurmuş ve ilgi görmüş eserler arasından, “Fonda İstanbul” temasına uygun olarak seçilen yedi oyun, bu bahçeye uyarlanmış versiyonlarıyla, yepyeni bir mekânsal deneyim sundu.

Geniş bir havuzdan etkinlik için seçilen eserlerin hepsinin ortak özelliği, gösteri sanatlarında farklı ve yeni önerilerden yola çıkıyor olmaları. Her biri toplumsal bir duruma dikkat çeken işler, aynı zamanda taşıdıkları dil ve estetik değerlerle özgün niteliklere sahipler. Etkinlikte Türk gösteri sanatlarının en yenilikçi damarının temsilcilerinden Galata Perform, Çıplak Ayaklar Kumpanyası, Proje Defüzyon, Mine Çerçi, BAM Tiyatro ve Seyyar Sahne’nin işler sergilendi.

Çağdaş dansta evrenselle yereli buluşturan işlerin, geniş kitlelere hitap edebilecek bir dili yakalayabilen oyunların bulunduğu seçkide diğer etkinlikler de kadın sanatçılara ayrıldı. Üretimleriyle yıllardır çağdaş Türk tiyatrosunun gelişimine değerli katkılar sunan Ayla Algan ve Naz Erayda’nın yanı sıra sahne için ve kadınlar üzerine derlediği yazılarıyla edebiyatçı Hatice Meryem de “Müzede Sahne, Fonda İstanbul” kapsamında yer aldı.